Stan wojenny

02.10.2017

Wystawa „Przywracanie pamięci” w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności

Wystawa „Przywracanie pamięci” Wystawa „Przywracanie pamięci”

Blisko 30 grafik i obrazów olejnych autorstwa Franciszka Kurzei prezentuje wystawa pt. „Przywracanie pamięci” otwarta w poniedziałek w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy katowickiej kopalni Wujek.

Prace Kurzei - zmarłego w 2011 r. artysty nieprofesjonalnego - krążą wokół istotnych wydarzeń z historii regionu: powstania Solidarności, ogłoszenia stanu wojennego, a także krwawej pacyfikacji Wujka w grudniu 1981 r.

„Na temat wydarzeń związanych z Solidarnością czy stanem wojennym powstało wiele filmów, książek, zorganizowano wiele konferencji. Wystawa prac artysty nieprofesjonalnego, który był blisko związany z kopalnią Wujek - tuż przy kopalni Wujek - jest czymś wyjątkowym” - powiedział tuż przed wernisażem PAP kustosz wystawy Karol Chwastek.

Na ekspozycji zgromadzono ponad 20 grafik Kurzei i cztery obrazy olejne jego autorstwa, a także wypożyczone z muzeów stworzone przez Kurzeję matryce. Pierwsze z tych dzieł powstały na początku lat 80., ostatnie - krótko przed śmiercią artysty.

Franciszek Kurzeja był jednym z najbardziej wszechstronnych twórców amatorów na Śląsku. Tworzył grafikę, malarstwo olejne, rzeźbę w węglu, wycinankę artystyczną, a także zajmował się modelarstwem i projektowaniem mebli. Pracował w kopalni Katowice, gdzie w 1958 roku wraz z dwoma kolegami założył grupę plastyczną „Gwarek 58”.

Inspirował go Górny Śląsk - historią, kulturą, obyczajami i codziennością. W swych pracach często akcentował motywy religijne, utrwalał śląskie postaci historyczne, m.in.: Wojciecha Korfantego, Karola Miarkę, Józefa Lompę czy Karola Godulę. Wykonał również symboliczny portret ks. Jerzego Popiełuszki.

W latach 80. aktywnie działał w NSZZ „Solidarność”, a po 1989 roku w Społecznym Komitecie Pamięci Górników KWK Wujek w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r.

Wystawę będzie można oglądać do 2 listopada.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

edytor: Agata Zbieg

kon/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL