Kultura i sztuka po 1989 roku

21.07.2016 aktualizacja 02.11.2016

Wystawa "Sienkiewicz sfilmowany" w łódzkim Muzeum Kinematografii

Wystawa "Sienkiewicz sfilmowany" w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Fot. PAP/G. Michałowski Wystawa "Sienkiewicz sfilmowany" w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Fot. PAP/G. Michałowski

Oryginalne rekwizyty z planów zdjęciowych sienkiewiczowskich ekranizacji, certyfikat watykańskiej kopii filmu Jerzego Kawalerowicza "Quo vadis", fajkę reżysera Aleksandra Forda - można od czwartku oglądać na wystawie "Sienkiewicz sfilmowany" w Łodzi.

Ekspozycję przygotowało łódzkie Muzeum Kinematografii. Jego pracownica Janina Złakowska-Tyburska zwróciła uwagę, że wystawa zorganizowana została w Roku Sienkiewiczowskim, w 170. rocznicę urodzin pisarza.

Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się m.in. certyfikat watykańskiej kopii filmu Jerzego Kawalerowicza "Quo vadis" z premierowego pokazu w Watykanie, w którym uczestniczył Jan Paweł II, projekty postaci do niezrealizowanej animowanej wersji "Quo vadis", fajka reżysera Aleksandra Forda, którą palił na planie "Krzyżaków" czy archiwalny jugosłowiański plakat do włosko-francusko-jugosłowiańskiej ekranizacji "Ogniem i mieczem" Fernando Cerchio. W filmie, Jana Skrzetuskiego zagrał Pierre Brice - aktor, któremu sławę przyniosła rola Winnetou.

Ekspozycję wzbogacają oryginalne rekwizyty z planów zdjęciowych sienkiewiczowskich ekranizacji, fotosy, plakaty. Specjalne miejsce zajmą "muzyczne portrety" wybranych bohaterów trylogii, czyli ilustrowane fragmentami filmów piosenki w wykonaniu m.in. Jacka Kaczmarskiego.

Złakowska-Tyburska przypomina, że 16 sfilmowanych do tej pory w Polsce, Francji, Włoszech, Rosji i USA utworów Sienkiewicza ma 40 wersji ekranowych. To filmy fabularne, telewizyjne, etiuda studencka i serie tv. Na wystawie "Sienkiewicz sfilmowany" można zobaczyć fragmenty polskich produkcji, wśród których znalazła się cyfrowa wersja obrazu Jerzego Hoffmana "Potop Redivivus" z 2014 roku. Ciekawostką jest trwający kilkadziesiąt sekund film, który nakręcił w wytwórni braci Lumiere Georges Hatot w 1896 roku ukazujący Nerona wypróbowującego truciznę na niewolnikach.

Prezentowane na wystawie zbiory z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi uzupełnione zostały rekwizytami z Łódzkiego Centrum Filmowego.

Henryk Sienkiewicz (ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 r. w Vevey) to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. Autor cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich" czy "W pustyni i puszczy". Wśród jego dzieł znajdują się również nowele m.in. "Janko Muzykant" i "Latarnik", a także reportaże.

W 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

O ogłoszeniu 2016 r. Rokiem Henryka Sienkiewicza zdecydował w ubiegłym roku Sejm. (PAP)

jaw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL