XIX wiek

13.03.2018

Wystawa "Święci, twarze i pejzaże" na Zamku Książąt Pomorskich - od piątku

Portret Rafała Hadziewicza. Źródło: CBN Polona Portret Rafała Hadziewicza. Źródło: CBN Polona

Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego będzie można zobaczyć na Zamku Książąt Pomorskich na wystawie "Święci, twarze i pejzaże”. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy portrecisty Rafała Hadziewicza, który tworzył też obrazy religijne, oraz pejzażysty Władysława Aleksandra Maleckiego. Dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach.

"Obaj artyści tworzyli w XIX w., kiedy malarstwo polskie zaczęło się kształtować, kiedy zaczęła się rodzić sztuka narodowa i kiedy sztuka polska zaczęła odnosić pewne sukcesy i nabierać znaczenia nie tylko w Polsce, ale też w Europie" – powiedziała we wtorek kustosz działu Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Kielcach Joanna Kaczmarczyk. Dodała, że wśród dzieł starszego z artystów, Rafała Hadziewicza, oprócz znanego "Portretu żony w stroju ślubnym" znalazł się m.in. "Ślepy bandurzysta", obraz, który w Szczecinie zaprezentowany zostanie po raz pierwszy. "To znakomite dzieło, jedno z wcześniejszych, ale to piękny, wrażliwy portret" – powiedziała Kaczmarczyk.

Dzieła Hadziewicza, malarza, pedagoga, jednej z wiodących postaci środowiska artystycznego XIX-wiecznej Warszawy, obejmują prace z różnych okresów twórczości – od wczesnych prac stypendialnych, po te z okresu dojrzałego. Wystawa skupia się na dwóch głównych wątkach obecnych w twórczości malarza: portrecie oraz malarstwie religijnym.

Na wystawie będzie też można zobaczyć wszystkie obrazy Władysława Aleksandra Maleckiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach. Pejzażysta, wychowanek warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, był jednym z przedstawicieli Szkoły Monachijskiej. Prezentował obrazy na wystawach międzynarodowych, m.in. w Crystal Palace Picture Gallery w Londynie, gdzie w 1874 r. zdobył złoty medal. Mimo to ostatnie lata życia spędził w całkowitej nędzy i osamotnieniu. Zapomniany przez kolegów ze środowiska artystycznego, zmarł z głodu i wycieńczenia w swojej pracowni w szydłowieckim ratuszu.

Ekspozycję "Święci, twarze i pejzaże" wzbogaci charakterystyczny dla epoki, w której tworzyli Hadziewicz i Malecki, pokaz rzemiosła artystycznego: porcelany, szkła i mebli.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 16 marca, o godz. 17, w Galerii Przedmiotu. Wstęp jest bezpłatny. Wystawa będzie prezentowana w Szczecinie do 10 czerwca br.

Na Zamku Książąt Pomorskich można też oglądać ponad 200 obrazów i 400 innych obiektów z kolekcji kieleckiego Muzeum Narodowego na wystawie "Piękno poza czasem".(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

edytor: Paweł Tomczyk

emb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL