Kultura i sztuka po 1989 roku

04.09.2019

Wystawa „Utracone oblicza” - do 30 września w Łazienkach Królewskich

"Utracone oblicza" - wystawa "Utracone oblicza" - wystawa

„Utracone oblicza” - wystawa prezentująca wizerunki obrazów-portretów, które Polska utraciła na skutek II wojny światowej będzie do 30 września pokazywana w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie. MKiDN podkreśla, że „to tylko ułamek wciąż poszukiwanych polskich strat wojennych”.

"Podczas II wojny światowej wiele dzieł sztuki, woluminów czy archiwaliów zostało zagrabionych lub bezpowrotnie zniszczonych. W polskich muzeach i kolekcjach wciąż pozostają puste miejsca...  Za pośrednictwem portretu sięgamy do kontekstu czasów, miejsca i społeczeństwa, w których każdy z nich powstawał. To, co zapisane w portrecie i co widoczne – styl, jakim posługiwał się malarz, stroje z epoki, wreszcie twarz człowieka, którego spojrzenie kryje w sobie przeszłość – przenika się z tym, co ukryte – dramatyczną wojenną historią utraconych obrazów, namacalnych cząstek naszej kultury" - napisano na stronie MKiDN.

Autorami zaginionych dzieł są Aleksander Gierymski, Konrad Krzyżanowski, Stanisław Wyspiański, Annibale Carracci czy Lovis Corinth. "Ale pokazujemy też dzieła mniej znane. Wydobywamy je na światło dzienne (łac. protrahere), by wszystkim nam zapadło w pamięć, że są to polskie, wciąż poszukiwane, straty wojenne" - dodał resort kultury.

W informacji prasowej podkreślono, że ministerstwo kultury "nieustannie podejmuje działania, by utracone dzieła sztuki odnaleźć i przywrócić macierzystym zbiorom". Zaznaczono, że "nie jest to bynajmniej syzyfowa praca, choć niewątpliwie żmudna i wyjątkowo złożona".

Do tej pory udało się odzyskać m.in. takie przedstawienia portretowe, jak "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej czy "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Resort kultury od 1992 r. gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych z terenów Polski w granicach po 1945 r. Obecnie w prowadzonej przez MKiDN bazie strat wojennych widnieje ponad 63 tys. rekordów obejmujących dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Baza jest częściowo udostępniona w internecie pod adresem dzielautracone.gov.pl.

Organizatorem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.

Partnerem wystawy jest Muzeum Łazienki Królewskie. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL