Okupacja niemiecka

01.09.2019

Wystawę o początkach okupacji zobaczyć można w Oświęcimiu

Wystawa „Nikt nie wierzył… A jednak wojna” w Muzeum Zamek w Oświęcimiu Wystawa „Nikt nie wierzył… A jednak wojna” w Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Ekspozycję przybliżającą początki okupacji w Oświęcimiu zobaczyć można w tamtejszym Muzeum Zamek. Jak podkreśla dyrektor placówki Wioletta Oleś, wystawa portretuje miasto, którego nazwę pośpiesznie wymazano, nadając mu nową: Auschwitz.

CZYTAJ TAKŻE

„1 września 1939 r. na zawsze odcisnął swój ślad w pamięci mieszkańców Oświęcimia, początkowo nieświadomych skali nadchodzącego konfliktu. Miasto zostało szczególnie dotknięte toczącymi się kolejno wydarzeniami, które zupełnie zmieniły jego oblicze. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dlatego przygotowaliśmy wystawę +Nikt nie wierzył… A jednak wojna+” – powiedziała Oleś.

Wystawa przedstawia początki okupacji i zmiany, jakie wówczas nastąpiły w Oświęcimiu. „Ukazujemy portret miasta, którego nazwę pośpiesznie wymazano nadając mu nową: Auschwitz. Przedstawimy zarys historii kilku formacji zbrojnych związanych z miastem, ze szczególnym uwzględnieniem II batalionu 73. Pułku Piechoty, który stacjonował w przedwojennych koszarach oświęcimskich” – opisała dyrektor Muzeum Zamek.

Dyrektor Muzeum Zamek:1 września 1939 r. na zawsze odcisnął swój ślad w pamięci mieszkańców Oświęcimia, początkowo nieświadomych skali nadchodzącego konfliktu. Miasto zostało szczególnie dotknięte toczącymi się kolejno wydarzeniami, które zupełnie zmieniły jego oblicze.

Zobaczyć można m.in. sztandar 73. Pułku, mundury, uzbrojenie i wyposażenie wojskowe, a także fotografie i inne pamiątki.

CZYTAJ TAKŻE

Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych oświęcimskiej instytucji, a także z Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, kęckiego Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego, Muzeum Auschwitz oraz zbiorów prywatnych.

Ekspozycja będzie prezentowana do 2 lutego 2020 r.

Muzeum Zamek należy do oświęcimskiego samorządu. Mieści się w miejscowym zamku, który należy do czołowych zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Jego najstarsze części pochodzą z XV lub XVI w. W 1454 r. gościła tam Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 r. król Władysław Jagiellończyk. W 1518 r. zatrzymała się w Oświęcimiu królowa Bona Sforza d'Aragona, a w 1574 r. przejeżdżał przez miasto król Henryk Walezy, uciekający z Polski do Francji. Tuż obok zamku stoi XIII-w. wieża obronna. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL